782XBXC-120A
782XBXC-120A
782XBXC-120A
DigiKey Part Number
4008-782XBXC-120A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
782XBXC-120A
Description
P.RELAY DPDT FASTON 120V 2NO+2NC
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 120VAC Coil Socketable
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
782XBXC-120A Models
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Termination Style
Plug In
Series
Must Operate Voltage
102 VAC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
12 VAC
Part Status
Active
Operate Time
20 ms
Mounting Type
Release Time
20 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 55°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver Alloy, Gold (Au)
Contact Rating (Current)
15 A
Approval Agency
CE, CSA, UL
Switching Voltage
300VAC, 28VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
4500VA
Coil Resistance
4.43 kOhms
Coil Current
27.1 mA