BMH0701P07F2A
DigiKey Part Number
4008-BMH0701P07F2A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BMH0701P07F2A
Description
MTR 70MM IP54 NOKEY ENC MULTI16
Detailed Description
AC Motor Servomotor 8000 RPM 700W 480VAC
EDA/CAD Models
BMH0701P07F2A Models
Category
Torque - Rated (oz-in / mNm)
184 / 1,300
Power - Rated
700W
Series
Size / Dimension
Square - 2.760" x 2.760" (70.10mm x 70.10mm)
Diameter - Shaft
0.430" (10.92mm)
Length - Shaft and Bearing
0.910" (23.11mm)
Mounting Hole Spacing
2.360" (59.94mm)
Function
Servomotor
Termination Style
Connector
Voltage - Rated
480VAC