JDL36175 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Schneider Electric
In Stock: 0
Datasheet
Circuit Breaker Thermal Magnetic 175A 600 V AC 250 V DC Toggle Chassis Mount
JDL36175
DigiKey Part Number
4008-JDL36175-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JDL36175
Description
MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER 600V
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
JDL36175 Models
Category
Current Rating (Amps)
175A
Manufacturer
Schneider Electric
Voltage Rating - AC
600 V
Series
Voltage Rating - DC
250 V