LC1D25N7 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Schneider Electric
In Stock: 0
Datasheet
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 25 A 415VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
TeSys Deca-The New Generation Motor Starters
SEN66 Air Quality Monitor Sensor Evaluation Kit - Unboxing | DigiKey
LC1D25N7
DigiKey Part Number
4008-LC1D25N7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D25N7
Description
TESYS3P CTR25A AC3 11KW1NO1NC415
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
LC1D25N7 Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Termination Style
Screw Terminal
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Part Status
Active
Must Operate Voltage
352.75 VAC
Mounting Type
Chassis Mount, DIN Rail
Must Release Voltage
124.5 VAC
Coil Voltage
415VAC
Operate Time
1.5 ms
Contact Form
3PST-NO (3 Form A)
Release Time
1.5 ms
Contact Rating (Current)
25 A