LC1D80Q7 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Schneider Electric
In Stock: 0
Datasheet
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 80 A 380VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
TeSys Deca-The New Generation Motor Starters
SEN66 Air Quality Monitor Sensor Evaluation Kit - Unboxing | DigiKey
LC1D80Q7
DigiKey Part Number
4008-LC1D80Q7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D80Q7
Description
3P CONT 80A AC3 37KW 1NO 1NC 380
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
LC1D80Q7 Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Termination Style
Screw Terminal
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Part Status
Active
Must Operate Voltage
323 VAC
Mounting Type
Chassis Mount, DIN Rail
Must Release Voltage
114 VAC
Coil Voltage
380VAC
Operate Time
35 ms
Contact Form
3PST-NO (3 Form A)
Release Time
20 ms
Contact Rating (Current)
80 A