LC1DT40ED
DigiKey Part Number
4008-LC1DT40ED-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1DT40ED
Description
TESYS 4P CONTACTOR 40A AC-1 48VD
Detailed Description
Contactor 4PST-NO (4 Form A) 40 A 48VDC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC1DT40ED Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Features
Auxiliary Contacts, Diode
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage
33.6 VDC
Must Release Voltage
4.8 VDC
Coil Voltage
48VDC
Operate Time
72.45 ms
Release Time
24 ms
Contact Rating (Current)
40 A