LC1G630EHEA
DigiKey Part Number
4008-LC1G630EHEA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1G630EHEA
Description
CONTACTORTESYSGIGA630 3P ADV48-1
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 630 A 48 ~ 130VAC/DC Coil Chassis Mount
EDA/CAD Models
LC1G630EHEA Models
Category
Contact Rating (Current)
630 A
Switching Voltage
1000VAC, 460VDC - Max
Termination Style
Box Lug
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C