LC1G630KUEN | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 4008-LC1G630KUEN-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LC1G630KUEN |
Manufacturer Standard Lead Time | 5 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Contactor 3PST-NO (3 Form A) 630 A 100 ~ 250VAC/DC Coil Chassis Mount |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LC1G630KUEN Models |
Category | Contact Rating (Current) 630 A |
Manufacturer Schneider Electric | Switching Voltage 1000VAC - Max |
Series | Features Auxiliary Contacts |
Packaging Box | Termination Style Spring Terminal |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 70°C |