LC1G800KUEN
DigiKey Part Number
4008-LC1G800KUEN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1G800KUEN
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 800 A 100 ~ 250VAC/DC Coil Chassis Mount
EDA/CAD Models
LC1G800KUEN Models
Category
Contact Rating (Current)
800 A
Switching Voltage
1000VAC, 460VDC - Max
Termination Style
Spring Terminal
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C