LTMR100CFM
DigiKey Part Number
4008-LTMR100CFM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTMR100CFM
Description
CONTROLLER CANOPEN 5 100A 115 23
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Motor Starter 100 ~ 240VAC Supply 100A 690V Load
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LTMR100CFM Models
Category
Number of Motors
1
Manufacturer
Schneider Electric
Voltage - Load
690V
Series
Current - Output
100A
Packaging
Box
Voltage - Supply
100 ~ 240VAC
Part Status
Active
Interface
CAN
Type
Module
Mounting Type
Chassis Mount, DIN Rail
Motor Type
AC Motor
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C