LTMR100MFM
DigiKey Part Number
4008-LTMR100MFM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTMR100MFM
Description
CONTROLLER MODBUS 5 100A 115 230
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Motor Starter 93.5 ~ 264VAC Supply 100A 100 ~ 240V Load
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LTMR100MFM Models
Category
Number of Motors
1
Manufacturer
Schneider Electric
Voltage - Load
100 ~ 240V
Packaging
Box
Current - Output
100A
Part Status
Active
Voltage - Supply
93.5 ~ 264VAC
Type
Module
Mounting Type
Chassis Mount
Motor Type
AC Motor
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C