NSYTRV102PE
DigiKey Part Number
4008-NSYTRV102PE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NSYTRV102PE
Description
SCREW TERMINAL, GROUND, 2PTS, 10
Detailed Description
Terminal Block Connector 2 Position Ground, Earth Green, Yellow
EDA/CAD Models
NSYTRV102PE Models
Category
Terminal - Width
10.2mm
Manufacturer
Schneider Electric
Termination Style
Screw
Series
Current - IEC
76 A
Packaging
Box
Wire Gauge or Range - mm²
0.5-16mm²
Color
Green, Yellow
Type
Ground, Earth
Material - Insulation
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Number of Positions
2
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Levels
1
Stripping Length
10mm