XB5AK125B5C0
DigiKey Part Number
4008-XB5AK125B5C0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XB5AK125B5C0
Description
SWITCH SELECTOR
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Selector Switch 2 Position DPST-NO/NC 6A (AC), 550mA (DC) 120 V Panel Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
XB5AK125B5C0 Models
Category
Illumination
Illuminated
Manufacturer
Schneider Electric
Illumination Type, Color
LED, Orange
Series
Illumination Voltage (Nominal)
24 VAC/DC
Packaging
Box
Mounting Type
Panel Mount
Part Status
Active
Termination Style
Screw Terminal
Type
Standard
Panel Cutout Dimensions
Circular - 22.00mm Dia
Circuit
DPST-NO/NC
Ingress Protection
IP66/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Number of Positions
2
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Switch Function
On-Off, Off-On
Depth Behind Flange
43.00mm
Current Rating (Amps)
6A (AC), 550mA (DC)
Mechanical Life
1,000,000 Cycles
Voltage Rating - AC
120 V
Electrical Life
1,000,000 Cycles
Voltage Rating - DC
125 V