SMBJ8.5CA
DigiKey Part Number
600-SMBJ8.5CATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ8.5CA
Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4V DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
14.4V Clamp 41.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
41.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Telecom
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
8.5V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
9.4V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
14.4V