TCLAMP2502N.TCT
DigiKey Part Number
TCLAMP2502NTR-ND - Tape & Reel (TR)
TCLAMP2502NCT-ND - Cut Tape (CT)
TCLAMP2502NDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCLAMP2502N.TCT
Description
TVS DIODE 2.5VWM 25V SLP2626P10
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25V Clamp 95A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SLP2626P10 (2.6x2.6)
Category
Power - Peak Pulse
2500W (2.5kW)
Mfr
Power Line Protection
Yes
Series
Applications
Ethernet, Telecom
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
25pF @ 1MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TJ)
Type
Steering (Rail to Rail)
Mounting Type
Surface Mount
Unidirectional Channels
2
Package / Case
10-UFDFN Exposed Pad
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
2.5V (Max)
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
25V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
95A (8/20µs)