TS30011-M018QFNR
DigiKey Part Number
TS30011-M018QFNR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TS30011-M018QFNR
Description
IC REG BUCK 1.8V 1A 16QFN
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.8V 1 Output 1A 16-VFQFN Exposed Pad
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TS30011-M018QFNR Models
Category
Voltage - Input (Max)
24V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Output
Part Status
Not For New Designs
Frequency - Switching
1MHz
Function
Step-Down
Synchronous Rectifier
Yes
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Topology
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
16-QFN (3x3)
Voltage - Input (Min)
4.5V