DC100D40C
DigiKey Part Number
CC1860-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DC100D40C
Description
SSR RELAY SPST-NO 40A 1-72V
EDA/CAD Models
DC100D40C Models
Category
Voltage - Input
4 ~ 32VDC
Mfr
Voltage - Load
1 V ~ 72 V
Series
Load Current
40 A
On-State Resistance (Max)
7 mOhms
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C