BZT52C22
DigiKey Part Number
5399-BZT52C22TR-ND - Tape & Reel (TR)
5399-BZT52C22CT-ND - Cut Tape (CT)
5399-BZT52C22DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C22
Description
INDEPENDENT TYPE 20.8V~23.3V 500
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 22 V 500 mW ±5.68% Surface Mount SOD-123
Category
Impedance (Max) (Zzt)
55 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 15.4 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Tolerance
±5.68%
Package / Case
Power - Max
500 mW