VG.ECI4240BK1.PP42.1.5
DigiKey Part Number
3473-VG.ECI4240BK1.PP42.1.5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VG.ECI4240BK1.PP42.1.5
Description
GEARMOTOR 800 RPM 24V PLANETARY
Customer Reference
Detailed Description
DC Motor Gearmotor 800 RPM 24VDC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VG.ECI4240BK1.PP42.1.5 Models
Category
Torque - Rated (oz-in / mNm)
155.8 / 1100
Manufacturer
Siemens
Size / Dimension
Round - 1.654" Dia (42.00mm)
Series
Diameter - Shaft
0.315" (8.00mm)
Packaging
Bulk
Length - Shaft and Bearing
0.984" (25.00mm)
Part Status
Active
Mounting Hole Spacing
1.417" (36.00mm)
Type
DC Motor
Termination Style
Wire Leads with Connector
Function
Gearmotor
Gear Reduction Ratio
5
Voltage - Rated
24VDC
Operating Temperature
0°C ~ 40°C