DRC-0406-471J-UL
DigiKey Part Number
595-DRC-0406-471J-UL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRC-0406-471J-UL
Description
FIXED IND 470UH 200MA 3.6 OHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 200 mA 3.6Ohm Max Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DRC-0406-471J-UL Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
3.6Ohm Max
Series
Q @ Freq
50 @ 796kHz
Packaging
Bag
Frequency - Self Resonant
1.7MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Material - Core
Mounting Type
Through Hole
Inductance
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
Radial
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.217" Dia (5.50mm)