DRC-0608-822J-UL
DigiKey Part Number
595-DRC-0608-822J-UL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRC-0608-822J-UL
Description
FIXED IND 8.2MH 70MA 25.2 OHM TH
Detailed Description
8.2 mH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 70 mA 25.2Ohm Max Radial, Vertical Cylinder
EDA/CAD Models
DRC-0608-822J-UL Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
25.2Ohm Max
Series
Q @ Freq
70 @ 252kHz
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.295" Dia (7.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)