DRC-0810-120J-UL
DigiKey Part Number
595-DRC-0810-120J-UL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRC-0810-120J-UL
Description
FIXED IND 12UH 3A 27 MOHM TH
Detailed Description
12 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 3 A 27mOhm Max Radial, Vertical Cylinder
EDA/CAD Models
DRC-0810-120J-UL Models
Category
DC Resistance (DCR)
27mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
50 @ 2.52MHz
Series
Frequency - Self Resonant
15MHz
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)