F1A2-303012-120M
DigiKey Part Number
595-F1A2-303012-120MTR-ND - Tape & Reel (TR)
595-F1A2-303012-120MCT-ND - Cut Tape (CT)
595-F1A2-303012-120MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1A2-303012-120M
Description
FIXED IND 12UH 720MA 390 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 µH Shielded Wirewound Inductor 720 mA 390mOhm Max 1212 (3030 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
F1A2-303012-120M Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
390mOhm Max
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Wirewound
Package / Case
1212 (3030 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1212
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.117" L x 0.117" W (3.00mm x 3.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Current - Saturation (Isat)
500mA