F1A2-303012-1R5N
DigiKey Part Number
595-F1A2-303012-1R5NTR-ND - Tape & Reel (TR)
595-F1A2-303012-1R5NCT-ND - Cut Tape (CT)
595-F1A2-303012-1R5NDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1A2-303012-1R5N
Description
FIXED IND 1.5UH 1.6A 80 MOHM SMD
Detailed Description
1.5 µH Shielded Wirewound Inductor 1.6 A 80mOhm Max 1212 (3030 Metric)
EDA/CAD Models
F1A2-303012-1R5N Models
DC Resistance (DCR)
80mOhm Max
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
1212 (3030 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1212
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.117" L x 0.117" W (3.00mm x 3.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Current - Saturation (Isat)
1.6A