F1A2-383818-2R2N
DigiKey Part Number
595-F1A2-383818-2R2NTR-ND - Tape & Reel (TR)
595-F1A2-383818-2R2NCT-ND - Cut Tape (CT)
595-F1A2-383818-2R2NDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1A2-383818-2R2N
Description
FIXED IND 2.2UH 1.25A 105 MOHM
Detailed Description
2.2 µH Shielded Wirewound Inductor 1.25 A 105mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
F1A2-383818-2R2N Models
Category
Current - Saturation (Isat)
2.4A
DC Resistance (DCR)
105mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.150" L x 0.150" W (3.80mm x 3.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)