F1B1-303015-100M
DigiKey Part Number
595-F1B1-303015-100MTR-ND - Tape & Reel (TR)
595-F1B1-303015-100MCT-ND - Cut Tape (CT)
595-F1B1-303015-100MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1B1-303015-100M
Description
FIXED IND 10UH 900MA 437 OHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 900 mA 437Ohm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
F1B1-303015-100M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
437Ohm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)