F1C2-040402W-1R8M
DigiKey Part Number
595-F1C2-040402W-1R8MTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1C2-040402W-1R8M
Description
FIXED IND 1.8UH 5.2A 28 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.8 µH Shielded Wirewound Inductor 5.2 A 28mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
F1C2-040402W-1R8M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
7A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
28mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.161" L x 0.161" W (4.10mm x 4.10mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)