F1C2-111106W-1R2M
DigiKey Part Number
595-F1C2-111106W-1R2MTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1C2-111106W-1R2M
Description
FIXED IND 1.2UH 18A 2.64 MOHM
Detailed Description
1.2 µH Shielded Wirewound Inductor 18 A 2.64mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
F1C2-111106W-1R2M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
40A
DC Resistance (DCR)
2.64mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.469" L x 0.433" W (11.90mm x 11.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)