F1C2-151610W-100M
DigiKey Part Number
595-F1C2-151610W-100MTR-ND - Tape & Reel (TR)
595-F1C2-151610W-100MCT-ND - Cut Tape (CT)
595-F1C2-151610W-100MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1C2-151610W-100M
Description
FIXED IND 10UH 18A 8.6 MOHM SMD
Detailed Description
10 µH Shielded Wirewound Inductor 18 A 8.6mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
F1C2-151610W-100M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
26A
DC Resistance (DCR)
8.6mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.654" L x 0.610" W (16.60mm x 15.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)