F1F5-1707-6R8M
DigiKey Part Number
595-F1F5-1707-6R8MTR-ND - Tape & Reel (TR)
595-F1F5-1707-6R8MCT-ND - Cut Tape (CT)
595-F1F5-1707-6R8MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1F5-1707-6R8M
Description
FIXED IND 6.8UH 23A 7.5 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µH Shielded Molded Inductor 23 A 7.5mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
F1F5-1707-6R8M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
33A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
7.5mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Type
Molded
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.681" L x 0.669" W (17.30mm x 17.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)