HCTC-20-2.9 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 15
Datasheet
20 mH @ 1 kHz 2 Line Common Mode Choke Through Hole 2.9A DCR 210mOhm
Signal Transformer HCTC Chokes and HCTI Inductors
HCTC-20-2.9
DigiKey Part Number
595-HCTC-20-2.9-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCTC-20-2.9
Description
CMC 20MH 2.9A 2LN TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
HCTC-20-2.9 Models
Category
Current Rating (Max)
2.9A
Manufacturer
Signal Transformer
DC Resistance (DCR) (Max)
210mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Tray
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Size / Dimension
1.350" L x 0.600" W (34.29mm x 15.24mm)
Filter Type
Power Line
Height (Max)
1.450" (36.83mm)
Number of Lines
2
Package / Case
Vertical, 4 PC Pin
Inductance @ Frequency
20 mH @ 1 kHz