SC3316F-470 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Triad Magnetics
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Pulse Electronics
In Stock: 3,035
Datasheet
Pulse Electronics
Eaton - Electronics Division
In Stock: 511
Eaton - Electronics Division
47 µH Unshielded Wirewound Inductor 1.8 A 160mOhm Max Nonstandard
SC3316F-470
DigiKey Part Number
SC3316F-470-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SC3316F-470
Description
FIXED IND 47UH 1.8A 160 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Saturation (Isat)
1.6A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
160mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.530" L x 0.390" W (13.45mm x 9.90mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.205" (5.21mm)