WRSR-11R0K-16
DigiKey Part Number
595-WRSR-11R0K-16-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WRSR-11R0K-16
Description
WIRELESE CHARGE COIL 11.0UH 2.5A
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 Coil, 1 Layer 11µH Wireless Charging Coil Receiver 200mOhm Max
Category
Tolerance
±10%
Manufacturer
Signal Transformer
DC Resistance (DCR)
200mOhm Max
Series
Q @ Freq
30 @ 125kHz
Packaging
Bulk
Current Rating (Amps)
2.5A
Part Status
Active
Current - Saturation (Isat)
4A
Function
Receiver
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Type
1 Coil, 1 Layer
Size / Dimension
1.34" L x 1.05" W x 0.04" H (34.0mm x 26.7mm x 0.9mm)
Inductance
11µH