SIT8008AI-23-25E-66.000000
DigiKey Part Number
1473-SIT8008AI-23-25E-66.000000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIT8008AI-23-25E-66.000000
Description
MEMS OSC XO 66.0000MHZ H/LV-CMOS
Customer Reference
Detailed Description
66 MHz XO (Standard) HCMOS, LVCMOS Oscillator 2.5V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
Category
Voltage - Supply
2.5V
Mfr
Frequency Stability
±50ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)
4.2mA
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)
Current - Supply (Disable) (Max)
4mA