SIT8008BC-23-33E-66.600000
DigiKey Part Number
1473-SIT8008BC-23-33E-66.600000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIT8008BC-23-33E-66.600000
Description
MEMS OSC XO 66.6000MHZ H/LV-CMOS
Customer Reference
Detailed Description
66.6 MHz XO (Standard) HCMOS, LVCMOS Oscillator 3.3V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
Category
Voltage - Supply
3.3V
Mfr
Frequency Stability
±50ppm
Series
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)
4.5mA
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)
Current - Supply (Disable) (Max)
4.2mA