SIT8918AE-33-33E-33.333000
DigiKey Part Number
1473-SIT8918AE-33-33E-33.333000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIT8918AE-33-33E-33.333000
Description
MEMS OSC XO 33.3330MHZ LVCMOS LV
Customer Reference
Detailed Description
33.333 MHz XO (Standard) LVCMOS, LVTTL Oscillator 3.3V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
Category
Voltage - Supply
3.3V
Mfr
Frequency Stability
±50ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Packaging
Strip
Current - Supply (Max)
4.5mA
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Base Resonator
Package / Case
4-SMD, No Lead
Type
Supplier Device Package
4-PQFN (5x3.2)
Frequency
Size / Dimension
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Function
Enable/Disable
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)