113CNQ100SL
DigiKey Part Number
1655-113CNQ100SL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
113CNQ100SL
Description
DIODE ARR SCHOTT 100V 55A PRM2SL
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 100 V 55A Surface Mount PRM2-SL
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
810 mV @ 55 A
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Box
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 mA @ 100 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Schottky
Package / Case
PRM2-SL
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
PRM2-SL
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
55A