BZT52B3V3S
DigiKey Part Number
1655-BZT52B3V3STR-ND - Tape & Reel (TR)
1655-BZT52B3V3SCT-ND - Cut Tape (CT)
1655-BZT52B3V3SDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52B3V3S
Description
DIODE ZENER 3.3V 200MW SOD323
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 3.3 V 200 mW ±5% Surface Mount SOD-323
Category
Impedance (Max) (Zzt)
95 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 1 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Part Status
Active
Operating Temperature
150°C (TJ)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
200 mW