BZT52B5V1S
DigiKey Part Number
1655-BZT52B5V1STR-ND - Tape & Reel (TR)
1655-BZT52B5V1SCT-ND - Cut Tape (CT)
1655-BZT52B5V1SDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52B5V1S
Description
DIODE ZENER 5.1V 200MW SOD323
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 5.1 V 200 mW ±1.96% Surface Mount SOD-323
Category
Impedance (Max) (Zzt)
60 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 2 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Part Status
Active
Operating Temperature
150°C (TJ)
Tolerance
±1.96%
Package / Case
Power - Max
200 mW