RMCP1206FT100R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Dale
In Stock: 34,890
Datasheet
100 Ohms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
RMCP1206FT100R
DigiKey Part Number
RMCP1206FT100R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCP1206FT100R
Description
RES 100 OHM 1% 1/2W 1206
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RMCP1206FT100R Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)