KT24-1A-40L-SMD
DigiKey Part Number
374-1364-2-ND - Tape & Reel (TR)
374-1364-1-ND - Cut Tape (CT)
374-1364-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KT24-1A-40L-SMD
Description
REED RELAY 1 FORM A 24V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Reed Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Surface Mount
Category
Switching Voltage
1000VAC, 1000VDC - Max
Manufacturer
Standex-Meder Electronics
Coil Current
13.3 mA
Series
Coil Type
Non Latching
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Termination Style
Gull Wing
Part Status
Active
Seal Rating
Sealed - Fully
Mounting Type
Surface Mount
Must Operate Voltage
16 VDC
Coil Voltage
24VDC
Must Release Voltage
2.9 VDC
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Contact Rating (Current)
1 A
Coil Resistance
1.8 kOhms