BAS70-05FILM
DigiKey Part Number
497-7159-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-7159-1-ND - Cut Tape (CT)
497-7159-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BAS70-05FILM
Description
DIODE ARR SCHOT 70V 70MA SOT23-3
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 70 V 70mA (DC) Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BAS70-05FILM Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 15 mA
Manufacturer
STMicroelectronics
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 70 V
Part Status
Obsolete
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Schottky
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
70 V
Supplier Device Package
SOT-23-3
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
70mA (DC)