BTB12-600TWRG
DigiKey Part Number
497-12448-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BTB12-600TWRG
Description
TRIAC SENS GATE 600V 12A TO220
Customer Reference
Detailed Description
TRIAC Logic - Sensitive Gate 600 V 12 A Through Hole TO-220
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BTB12-600TWRG Models
Category
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
5 mA
Manufacturer
STMicroelectronics
Current - Hold (Ih) (Max)
10 mA
Packaging
Tube
Configuration
Single
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Triac Type
Logic - Sensitive Gate
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Off State
600 V
Package / Case
TO-220-3
Current - On State (It (RMS)) (Max)
12 A
Supplier Device Package
TO-220
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.3 V
Base Product Number
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
120A, 126A