SMC30J30CA
DigiKey Part Number
497-12219-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-12219-1-ND - Cut Tape (CT)
497-12219-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMC30J30CA
Description
TVS DIODE 30VWM 48.4VC SMC
Detailed Description
48.4V Clamp 62A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
EDA/CAD Models
SMC30J30CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
62A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
30V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
33.3V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
48.4V