SMC30J33CA
DigiKey Part Number
497-12221-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-12221-1-ND - Cut Tape (CT)
497-12221-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMC30J33CA
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMC
Detailed Description
53.3V Clamp 56A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
EDA/CAD Models
SMC30J33CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
56A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.3V