STD44N4LF6
DigiKey Part Number
497-11098-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-11098-1-ND - Cut Tape (CT)
497-11098-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STD44N4LF6
Description
MOSFET N-CH 40V 44A DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 40 V 44A (Tc) 50W (Tc) Surface Mount DPAK
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STD44N4LF6 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
22 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1190 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
50W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Supplier Device Package
DPAK
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
12.5mOhm @ 20A, 10V