STD45P4LLF6AG
DigiKey Part Number
497-15965-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-15965-1-ND - Cut Tape (CT)
497-15965-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STD45P4LLF6AG
Description
MOSFET P-CH 40V 50A DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 40 V 50A (Tc) 58W (Tc) Surface Mount DPAK
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STD45P4LLF6AG Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
65.5 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±18V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3525 pF @ 25 V
Digi-Reel®
Power Dissipation (Max)
58W (Tc)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
DPAK
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
15mOhm @ 25A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 250µA