STGWA40IH65DF
DigiKey Part Number
497-18497-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STGWA40IH65DF
Description
IGBT TRENCH FS 650V 80A TO247
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 650 V 80 A 238 W Through Hole TO-247 Long Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STGWA40IH65DF Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Switching Energy
190µJ (off)
Manufacturer
STMicroelectronics
Input Type
Standard
Series
Gate Charge
114 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
-/210ns
Part Status
Active
Test Condition
400V, 40A, 22Ohm, 15V
IGBT Type
Trench Field Stop
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector (Ic) (Max)
80 A
Package / Case
TO-247-3
Current - Collector Pulsed (Icm)
120 A
Supplier Device Package
TO-247 Long Leads
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2V @ 15V, 40A
Base Product Number
Power - Max
238 W