STM32L031F6P7
DigiKey Part Number
497-16806-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STM32L031F6P7
Description
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 20TSSOP
Detailed Description
ARM® Cortex®-M0+ STM32L0 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 32KB (32K x 8) FLASH 20-TSSOP
EDA/CAD Models
STM32L031F6P7 Models
EEPROM Size
1K x 8
Packaging
Tray
RAM Size
8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Speed
32MHz
Mounting Type
Surface Mount
Connectivity
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Supplier Device Package
20-TSSOP
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Package / Case
20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)