STP10NK80ZFP
DigiKey Part Number
497-5972-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STP10NK80ZFP
Description
MOSFET N-CH 800V 9A TO220FP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 800 V 9A (Tc) 40W (Tc) Through Hole TO-220FP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STP10NK80ZFP Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 100µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
72 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2180 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
40W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
800 V
Supplier Device Package
TO-220FP
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
900mOhm @ 4.5A, 10V